افراط و تفریط در خوردن و آشامیدن

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام بر همه شما دوستان عزیز که همیشه لطف شما شامل حال من هست و از دیدگاه ها و نظرات خوب شما بهره برده ام در این مطلب در ادامه مطالب  گذشته قصد داردم در باره خوردن و آشامیدن بنویسم که مخصوصا برای این روز ها خیلی مطلب مناسبی هست .

اما لازم می دانم به خاطره جده ام زهرا (س) که فردا بنا به روایتی شهادت این بانوی عزیز و دخت گرامی حضرت ختمی مرتبت است این عزا و ماتم را به همه شما عزیزان و محبان آن حضرت تسلیت عرض کنم  و خدا را به این بانوی پهلو شکسته قسم می دهم که همه کسانی که این روز ها در مسافرت هستند را به سلامت به مقصد برساند چون همه این عزیزان با وجود اینکه می دانم به خاطر این بانوی عزیز وجودشان پر از غم و غصه است ولی به خاطر فرصتی که برایشان پیش آمده خواسته اند در این روزها واجبی از واجبات الهی را که صله ارحام و سرکشی به اقوام و بستگان هست را احیاء کنند و مطمئنا این کار باعث رضایت حضرت فاطمه (س) هم هست .

افراط و تفریط در خوردن و آشامیدن

اولین کلام را از خداوند نقل کنم که می فرمایند : «کُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا اِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُسْرِفین»

(از نعمتهای الهی) بخورید و بیاشامید، ولی اسراف نکنید که خداوند مسرفان را دوست نمی‏دارد.[1]

این روز ها بازار خوردن و آشامیدن گرم است ولی متاسفانه افراط و تفریط زیادی هم در این کار صورت می گیرد عده ای در کنار و گوشه همین مملکت‌مان هستند که خجالت زده زن وفرزند خود هستند و وقتی به چشم های بچه هایشان نگاه می کنند که چه با حسرت به بازار نگاه می کنند که چه راحت صدها هزار تومان می دهند و خوراکی های جور واجور برای بچه هایشان می خرند ولی آنها حتی نمی توانند یک کلیو گوشت یا مرغ بخرند تا لااقل بچه شیر خوارشان که شیر مادر را می خورد شیر داشته باشد و سوء تغذیه نشود یا شرمنده آن نگاه مهربان و پراز حسرت بچه هایی که می فهمند که اگر پدر مهربانشان پول داشت مطمئنا او هم لااقل به اندازه نیاز برای آنها می خرید این پدر به آنها نگاه ه می اندازد ولی شرمنده آنها است .

ای کاش آنهایی هم که می خرند و می خورند درست می خوردند و پر خوری نمی کردند و اسراف نمی کردند اما آنچه را که بیشتر دل پیامبر اکرم (ص)و حضرت فاطمه (س) و امام زمان (عج) را بدرد می آورد تنها بی توجهی آن ثروتمندان به فقراء نیست بلکه اسرافی است که در سر سفره آنها صورت می گیرد و پس مانده انواع غذا هایی که می توانست شکم ده‌ها نفر را سیر کند به سطل زباله ریخته می شود این است که دل امام زمان (عج) و نائب برحق‌اش را بدرد می آورد .

و ای کاش این خوردن ها همه از مال خودشان بود و مال یتیم و بیت المال را که مال حرام است را در حلقوم خود و بچه هایشان نمی ریختن . کما اینکه امام سجاد علیه السلام می فرماید : «حَقُّ بَطْنِکَ أَنْ لَا تَجْعَلَهُ وِعَاءً لِلْحَرَامِ وَ لَا تَزِیدَ عَلَى الشِّبَع» حق شکم این است که ظرف حرام قرار ندهی و وقتی هم که خوب سیر شدی بیشتر نخوری .

و ای کاش حالا که بعضی ها به ظلم و تعدی و دست درازی به مال مردم حق دیگران را می خورند لااقل به آنها پوز خند نمی زدند و با حالت آقا بالا سر به آنها نگاه نمی کردند .

به هر حال معذرت می خواهم نمی خواستم با این جملات کام شما عزیزان را در این روز ها تلخ کنم ولی واقعا گاهی انسان چیزهایی را می بیند که نمی شود سکوت کرد و هیچی نگفت .

گاهی وقت ها در بعضی از مهمانی ها مثل عروسی ها یا حتی ولیمه ای که بابت برگشت حاجی از حج و امثال این آنهم با ظاهری اسلامی برگزار می شه ، می بینه که چند نوع غذا درست کرده اند که نصف آن به سطل زباله ریخته می شه انسان واقعا نمی تواند سکوت کند و چیزی نگوید واین همان افراط و تفریط در غذا خوردن است که رعایت نمی شود.

در این رابطه حرف‌های زیادی دارم که انشاء الله در ادمه مطالب بیان خواهم کرد ولی به خاطر تبرک به کلام پیامبر مطلبی را در آخر بیان می کنم .

طبیبى نصرانى خدمت حضرت صادق (ع ) رسید عرض کرد یا بن رسول الله آیا در کتاب پروردگار شما و سنت پیغمبرتان از طب چیزى ذکر شده فرمود آرى در کتاب خدا این آیه (کلوا واشربوا ولا تسرفوا) بخورید و بیاشامید ولى زیاده روى نکنید، اما در سنت پیغمبرتان . حضرت رسول (ص ) فرموده : (الحیه من الاکل راس دواء والاسراف فى الاکل راس کل داء) خوددارى از غذا سرآمد و بیشترین دارو است براى صحت ، زیاده روى در خوراک نیز مایه و سبب همه امراض است .
مرد نصرانى از جا حرکت کرده گفت (والله ماترک کتاب ربکم و لاسنه نیبکم من الطب الجالینوس ) بخدا سوگند کتاب خدا و سنت پیغمبر شما جائى براى طب جالینوس نگذاشته .  انوار نعمانیه ص 226  


 سوره اعراف آیه ۳۱ [1] 

/ 2 نظر / 26 بازدید
مصطفی نوروزی

سلام سال نو مبارک با یاداداشت : مسافت بین کوریجان و روستاهای همجوار -بررسی همبستگی کوریجان با شهرستان بهار ولالجین و انتزاع ار کبودراهنگ و الحاق به لالجین به روز هستم لطفا ببینید و نظر دهید

بنده خدا

به نام خدا آخرین حدیث کسا سلام به همه دوستای خوبم حاج احمد و مرضیه قرار بود این جمعه عقد کنند. ولی همه چی خراب شد . خانواده ها بحث و دعوا کردن زندگی شون رو هواست یا بهتر بگم فقط یه معجزه میتونه درستش کنهگریهگریهگریهگریهگریهگریهگریهگریهگریهگریهگریهگریهگریهگریهگریه شب تولد حضرت فاطمه سالگرد ختم حدیث کسا هست شب تولد بی بی دو عالم آخرین حدیث کسا رو به نیت ازدواج این دو جوون میخونیم. http://whoisgod.persianblog.ir/post/222